A Csarnok negyed arcai: interjúk
Andrea
Andrea a Rákóczi téri vásárcsarnok egyik zöldség-gyümölcs kereskedője. Nem csak a szülei, hanem már a Görögországból emigrált nagypapája is árus volt a csarnokban 1937-től, így igazi kereskedő dinasztiáról beszélhetünk az esetükben! Andrea jelenleg testvérével, Anikóval, valamint Pisti kollégájukkal viszi a családi vállalkozást.
„A képeken is ott van a nagypapa ‘37-ben, ettől kezdődik minden nekünk. Akkor alapította a vállalkozást itt a piacon. Ő Görögországból emigrált, a törökök által elfoglalt kis-ázsiai részről elüldözték őket. A szülők is kereskedők voltak, és akkor ezt folytatta. Tehát a nagyszüleim, aztán anyukám, és akkor apukámat amikor megismerte, akkor ő is be lett hálózva, és tulajdonképpen ők folytatták a '60-as évek végétől. (...) Amikor az én apukám ezt átvette és tanulta, akkor mindenki görögnek hívta. Az apukámat még a mai napig a nagybani piacon így emlegetik. Na és akkor a szüleim csinálták, és mi az Anikóval mai napig folytatjuk, (...) együtt dolgozunk azóta is a hugicámmal. Pisti egy alkalmazottunk, de szinte családtag. Úgyhogy mi így vagyunk itt ennyi éve, visszük ezt a boltot.”
„A vevőkkel olyan kapcsolatban vagyunk, mintha családtagok lennénk. Mindent tudunk egymásról: jön valaki vásárolni, valamit mond, legközelebb jön és megkérdezem, hogy az hogy alakult. És annyira jólesik neki, hogy emlékeztem arra, hogy mit mesélt! Vannak olyan vevők is, akiket »betörünk«. Hónapokig egy mosoly, semmi, aztán fél év után már elkezd viccelődni meg nevetni. Hány ilyen van! Én nem hiszem, hogy sok helyen van ilyen kapcsolat kereskedő és vevő között.”
„Azért jó ez a piac, mert nem olyan hodály, itt jóban vagyunk egymással. Réges-régen, milyen érdekes, amikor nagyon pörgött a piac anyuék idejében, emlékszem, hogy nagyon sokszor voltak ilyen háborúzások. (…) Ki mennyiért árul, fölírom, leírom, és akkor ilyen harcok voltak, de közben meg össze is jártak, meg buliztak is együtt.”
Fotók: Erdei Krisztina